Perak Turf Club - JUNE (PERAK GOLD VASE) MEETING 2019 - THIRD DAY DAY - SUNDAY - 30 JUNE 2019

JUNE (PERAK GOLD VASE) MEETING 2019 - THIRD DAY DAY - SUNDAY - 30 JUNE 2019


  RACE 1       1.00PM  
  LABU LABU 2002 HANDICAP        
  CLASS 5 : (A) - 1400M LC        
  [ RATINGS : 43 & BELOW ]        
1 PARAGON STAR SY LIM 59.0 42 SU LIM 12
2 DARCI SUPER E BREUKELEN 58.5 41 APP S HAFIS 3
3 ROSES FOR ME K COETZEE 58.0 40 HS GILL 4
4 ARECIBO R LINES 57.5 39 J DE SOUZA 8
5 MORE THAN FAST P LEE 57.5 39 WK YAN 9
6 QUEEN FORCE P K LEONG 57.5 39 APP CK KHAW 1
7 HAPPY VALLEY S COOK 57.0 38 APP I FIRDZRIEL 6
8 BM POWER B NG 56.5 37 HK CHENG 7
9 KEEN DRAGON K COETZEE 56.5 37 Z KHAIRIL 10
10 D'GREAT TALENT S HAMILTON 56.0 36 R SHAFIQ 2
11 ELAINE LOVER S SHANMUGAM 55.5 35 KC WONG 5
12 CHERISH A NOR AZMAN 54.0 32 J LOW 11

 

  RACE 2       1.30PM  
  LIANG XIN 2005 HANDICAP        
  CLASS 4 : (A) - 1600M LC        
  [ RATINGS : 44 - 61 ]          
1 MOMENT OF JUSTICE M SUKRI 59.0 61 M HANIF 11
2 NICATOR S EDWARDS 59.0 61 Z KHAIRIL 10
3 FLYING DARCI E BREUKELEN 58.5 60 C GOON 12
4 SATELLITE PRINCE S ELLIS 58.0 59 Y AIFY 1
5 BLOOD ROYAL R LINES 57.0 57 APP CK KHAW 13
6 CONGRATU S COOK 56.5 56 APP I FIRDZRIEL 8
7 READY TO DANCE R LINES 56.0 55 KC WONG 7
8 LEON K COETZEE 54.5 52 S MUNIANDY 6
9 TIC TAC TOE K COETZEE 53.5 50 HS GILL 3
10 TONGARIRO CW ROBERT 53.0 49 J LOW 5
11 LUCK SUCCESS K COETZEE 52.5 48 APP P MOGUN 2
12 FIRST PASSTHEPOST M SUKRI 52.0 47 AK LIM 9
13 DROUGHT S EDWARDS *52 46 APP S SADDAM 4
             
  V - SONNY BILL, HALO INSPIRE, D'GREAT SWIFT          
             

 

  RACE 3       2.00PM  
  DATO YEOH CHEANG LEE MEMORIAL TROPHY        
  ENRICH STAKES A :- 1600M LC        
  [ RATINGS : 60 & ABOVE ][ SW ]        
1 BLACK AND WHITE KF WONG 59.0 88 APP CT LEE 13
2 TITANIUM R LINES 59.0 86 APP WW CHEAH 8
3 D'GREAT TIMING F MAYNARD 58.0 84 J LOW 16
4 DAVINCI K COETZEE 58.0 80 HS GILL 17
5 ELECTRIC KING C LECK 58.0 80 APP A SURIYA 3
6 RISING GLORY C LECK 56.5 77 R SHAFIQ 6
7 ODE TO JOY S EDWARDS 56.5 76 Z KHAIRIL 10
8 PENDRAGON PRINCESS K COETZEE 55.5 73 APP S SADDAM 15
9 HONGCHEN E BREUKELEN 55.5 72 SU LIM 18
10 MULTIBLUE SHARK S COOK 55.5 72 APP I FIRDZRIEL 1
11 JUST NAME IT   E BREUKELEN 54.5 67 CK TAN 5
12 SOUTHERN MAN HS LIM 54.5 67 KC WONG 9
13 ASTRO FAME S HAMILTON 54.5 66 S SALEE 7
14 LITTLEBITOFJOY I ISMADI 54.5 65 APP S HAFIS 4
15 VAIN TYCOON C LECK 54.5 65 APP CK KHAW 14
16 EASTER MATE CW ROBERT 53.5 63 M HANIF 11
EA17 DISCRETELY RED   KF WONG 53.5 62 APP R RUWAIDY 12
EA18 TILSWORTH FREDDIE  C LECK 55.5 70 APP N VARMAH 2
             
  V - ROYAL EXPLORER, LUWAK COFFEE          

 

  RACE 4       2.35PM  
  MALAYSIA 3 YEAR OLD CHAMPIONSHIP 2019 FINAL        
  1200M SC STAKES: RM200.000        
  [ 3YO'S ONLY ][ SET-WEIGHTS ]        
1 PLATINUM LIFE KL CHONG 57.0 71 CK TAN 5
2 PURPLE RAIN KF WONG 55.5 54 Z KHAIRIL 15
3 KANTE E BREUKELEN 55.5 51 S SALEE 4
4 MASTRO GEPPETTO K COETZEE 55.5 47 APP S SADDAM 2
5 TEAM WINNER HS LIM 55.5 46 HK CHENG 14
6 UNCHAINED MELODY HS LIM 54.5 57 APP CT LEE 13
7 OSCAR ECLIPSE F MAYNARD 54.5 47 APP L DE SOUZA 6
8 DOCTOR GINGER K COETZEE 54.5 43 S ANANDAN 10
9 KING'S ORDER C LECK 55 43 SU LIM 9
10 UNSHADOWED GENERAL C LECK 55 43 KC WONG 1
11 RAKAMA S DUNDERDALE 54.0 50 J DE SOUZA 3
12 SELANGOR STAR BT LIM 53.0 54 HS GILL 8
13 GLORIA MARIS SY LIM 53.0 45 APP CK KHAW 11
14 BROKE IN LONDON C LECK 53.0 38 R SHAFIQ 7
EA15 FANTASTIC ECLIPSE   F MAYNARD 54.5 39 J LOW 12
             
  [ RIDERS ALLOWANCES NOT PERMITTED ]
             
  V - ALJAWHRA           

 

  RACE 5       3.10PM  
  MALAYSIA GROUP 1 :- 1100M STR        
  PERAK GOLD VASE   STAKES: RM150.000      
  [ RATINGS : 70 & ABOVE ] [ SW ]        
1 TRUSON S EDWARDS 59.0 123 Z KHAIRIL 3
2 VOLCANIC GENERAL C LECK 59.0 117 J DE SOUZA 18
3 MR NEVERMIND E BREUKELEN 59.0 116 C GOON 19
4 BROWCOW C LECK 58.0 104 R SHAFIQ 10
5 GRAND CROSS K COETZEE 58.0 102 HS GILL 11
6 KERAUNO S HAMILTON 57.0 100 APP S ROSMIZAN 7
7 CAPTAIN JAZZ C LECK 56.0 97 KC WONG 12
8 BEST TOTHELIGN R LINES 55.0 91 APP CK KHAW 15
9 VERBAL LINK S HAMILTON 53.0 84 S SALEE 4
10 HATTA F MAYNARD 53.0 82 J LOW 14
11 WAR DRAGON L MOY 52.0 79 Y AIFY 5
12 ARIF S HAMILTON 52.0 78 S ANANDAN 1
13 METIER STAR R LINES 52.0 78 APP L DE SOUZA 13
14 LAUS DEO K COETZEE 51.0 75 M YUSRI 17
15 STAR GENIUS K COETZEE 50.0 71 APP S SADDAM 6
EA16 D'GREAT CONQUEROR  R LINES 53.0 84 UNFIXED 2
EA17 TANNHAUSER  S EDWARDS 54.0 88 UNFIXED 9
EA18 HIP HIP HOORAY   SY LIM 52.0 81 UNFIXED 8
EA19 BLUE DANUBE  S EDWARDS 52.0 78 UNFIXED 16
             
  [ RIDERS ALLOWANCES NOT PERMITTED ]
             
  V - SHOWBOY, BRAHMA CIRCUS, SHOQEET, WHITE CHIN, OK KID           

 

 

  RACE 6       3.40PM  
  SINAR BINTANG 2009 HANDICAP        
  CLASS 5 : (A) - 1100M STR        
  [ RATINGS : 43 & BELOW ]        
1 EASY DANCER S SHANMUGAM 59.0 43 S ANANDAN 3
2 GENERAL TYCOON HS LIM 58.5 42 S SALEE 2
3 SING ROULETTE P K LEONG 58.5 42 KC WONG 12
4 CAPE LINCOLN T ASOGAN 58.0 41 Y AIFY 13
5 D'GREAT WALL R LINES 58.0 41 R SHAFIQ 1
6 SNAGGLE PUSS SY LIM 57.5 40 M HANIF 6
7 SUNTZU F MAYNARD 57.0 39 Z KHAIRIL 5
8 JUMBO STAR P K LEONG 56.5 38 APP S SADDAM 8
9 ALIEN S SIVA 55.0 35 APP CK KHAW 4
10 MR DREYFUSS K COETZEE 55.0 35 S MUNIANDY 7
11 BOLD PASSION KL CHONG 53.5 32 CK TAN 10
12 GOOD BROTHER M SUKRI 53.5 32 AK LIM 11
13 PHANTASOS C LECK 53.5 32 APP A SURIYA 9

 

  RACE 7       4.10PM  
  EMIT TIME 2007 HANDICAP        
  CLASS 4 : (B) - 1200M SC        
  [ RATINGS : 44 - 55 ]          
1 LIVELY DRAGON E BREUKELEN 59.0 54 APP S HAFIS 7
2 LOUEY VELOCE CW ROBERT 59.0 54 J LOW 2
3 ITALIAN MASTER E BREUKELEN 58.5 53 S MUNIANDY 8
4 ASPREY P K LEONG 57.5 51 APP CK KHAW 1
5 MAREA NEGRO C LECK 57.5 51 SU LIM 3
6 ALWAYS D'GREAT P K LEONG 57.0 50 J DE SOUZA 6
7 PURE JUSTICE CW ROBERT 57.0 50 M HANIF 14
8 FOR FUN ONLY KL CHONG 56.5 49 CK TAN 4
9 YOU ARE GENIUS K COETZEE 55.5 47 Z KHAIRIL 11
10 MIROTIC T ASOGAN 55.0 46 KC WONG 5
11 MISS STREISAND P LEE 55.0 46 WK YAN 13
12 BIG BANK S COOK 54.5 45 F YAP 12
13 KISS ME M SUKRI 54.5 45 APP S SADDAM 10
14 SING EXPRESS K COETZEE 54.5 45 HS GILL 9
             
  V - DANZEB          

 

  RACE 8       4.40PM  
  ENCHANTED PRINCE 2006 HANDICAP      
  CLASS 4 : (A) - 1200M SC        
  [ RATINGS : 44 - 61 ]          
1 PLATOON R LINES 59.0 61 R SHAFIQ 12
2 BELT AND ROAD E BREUKELEN 58.5 60 C GOON 11
3 CROWN STAR A NOR AZMAN 58.5 60 J LOW 1
4 SILVER WIND E BREUKELEN 58.5 60 SU LIM 9
5 THUNDERSTRUCK E BREUKELEN 58.0 59 CK TAN 6
6 DAZZLING SPEED F MAYNARD 57.0 57 J DE SOUZA 13
7 DEADLINE DAY S COOK 57.0 57 APP P MOGUN 3
8 FAT POWER CW ROBERT 57.0 57 APP CK KHAW 7
9 Q NINE MAGIC K COETZEE 56.5 56 APP S SADDAM 5
10 MARY KING CW ROBERT 56.0 55 HS GILL 8
11 KING FORCE P K LEONG 54.0 51 AK LIM 4
12 CHAMPAGNE REIN K COETZEE 53.0 49 KC WONG 2
13 CHIEF CLERK P LEE 52.0 47 HK CHENG 10
             
  V - BIG BOSS          

 

  RACE 9       5.10PM  
  BINJAI PARK 2001 HANDICAP        
  CLASS 5 : (A) - 1400M SC        
  [ RATINGS : 43 & BELOW ]        
1 POWERFUL FIGHTER R LINES 59.0 43 J DE SOUZA 10
2 ANGHIARI P LEE 58.0 41 AK LIM 6
3 RAMIFICATIONS A NOR AZMAN 58.0 41 APP CK KHAW 11
4 VICTORY CAT SY LIM 58.0 41 SU LIM 12
5 BALBOA K COETZEE 57.5 40 HS GILL 5
6 NATION THEATRE C LECK 57.0 39 APP A SURIYA 3
7 THE MILLIONAIRE K COETZEE 57.0 39 Z KHAIRIL 8
8 BIG BUS BT LIM 56.0 37 C GOON 9
9 CHERON WARRIOR T ASOGAN 56.0 37 M HANIF 1
10 KARIGARA R LINES 55.5 36 KC WONG 2
11 MASTER JIANGMEN E BREUKELEN 55.5 36 J LOW 4
12 TAN'S LEGENDARY P LEE 55.5 36 WK YAN 7

 

  RACE 10       5.40PM  
  HANDSOME NIC 2010 HANDICAP        
  CLASS 4 : (B) - 1400M SC        
  [ RATINGS : 44 - 55 ]          
1 WARRIOR KING S ELLIS 59.0 53 Y AIFY 5
2 IKING P K LEONG 58.0 51 APP S SADDAM 6
3 HAPPY SIXTYSIX K COETZEE 57.5 50 S MUNIANDY 7
4 STAR CHOICE P LEE 57.0 49 F YAP 2
5 DOUBLE RAINBOW E BREUKELEN 56.5 48 SU LIM 1
6 INDOMITABLE SPEED E BREUKELEN 56.5 48 J LOW 3
7 PARTY GIRL K COETZEE 56.5 48 HS GILL 8
8 RAINBOW FISH R LINES 56.0 47 KC WONG 9
9 EMPIRE BAY P LEE 54.5 44 AK LIM 4
             
  V - ALASAMO          

 

  RACE 11       6.10PM  
  KELANTAN 2008 HANDICAP        
  CLASS 4 : (A) - 1400M SC        
  [ RATINGS : 44 - 61 ]          
1 PACHELBEL'S CANON S SHANMUGAM 59.0 59 Z KHAIRIL 3
2 LUCK HAPPY K COETZEE 58.5 58 KC WONG 7
3 GOLDEN TYCOON HS LIM 58.0 57 Y AIFY 6
4 BRISTOL DIAMOND K COETZEE 57.5 56 HS GILL 1
5 OLIVER E BREUKELEN 57.5 56 C GOON 2
6 BRAVE MALALA KL CHONG 56.5 54 CK TAN 8
7 HARVEYWALLBANGER R LINES 56.5 54 AK LIM 4
8 INTROIT F MAYNARD 56.5 54 J LOW 10
9 MULTIBLUE TOSCA S COOK 56.5 54 APP P MOGUN 5
10 ASPEN P LEE 55.0 51 WK YAN 9
             
  V - FRANKLY MY DEAR          
             

 

TOTAL SCRATCHINGS 15
LONG COURSE RACES 1 TO 3
SHORT COURSE RACES 4, 7 TO 11
STRAIGHT COURSE RACES 5 & 6
FORECAST 4 ALL RACES
TRIO  ALL RACES

 

CONCURRENT RACES WITH:    
SINGAPORE 10 RACES FROM 1.20PM TO 6.00PM
MACAU 6 RACES FROM 3.45PM TO 6.15PM